July 17 - Day of International Criminal Justice
Tbilisi. The Day of International Criminal Justice is celebrated on July 17 every year. This day reminds each person of the objectives and dangers that made it necessary to adopt the Rome Statute and establish a permanent court 19 years ago.
''By adopting the Rome Statute in 1998, the States agreed that the gravest crimes of humanity should not remain unpunished. The International Criminal Court was created to investigate war crimes, crimes against humanity, cases of genocide and aggression.
The International Criminal Court is currently conducting nine investigations, one of which is related to the alleged military crimes and crimes against humanity committed during the August 2008 armed conflict. This is the first investigation on the territory of Europe in the history of the Court. In the court decision on the launch of the investigation, a special attention is given to the alleged ethnic cleansing of Georgians and the artificial change of the ethnic composition of the Tskhinvali region'', is noted in the statement.