Report of the United States Department of State - Freedom of Religion in Georgia
Tbilisi. Human Rights Education and Monitoring Center (EMC) publishes a report of the United States Department of State on freedom of religion in Georgia.
"In a special report, published on August 15, 2017, the United States Department of State evaluates existing situation in terms of freedom of religion”, - reads the material, - "According to the report, despite the separation of church and state by the Constitution, the legislation and the state policy give preference to the Orthodox Church of Georgia and in difference with other religious organizations grant privileges to it”...