ENPARD partner organisation RDFG participated in international conference of LAGs in Lithuania
Transnational Local Action Groups (LAG) Cooperation Conference "Networking Works” was held in Vilnius, Lithuania on 12-14 September. The Chairman of RDFG and the Manager of the Project "Rural Development for Sustainable Growth of Tetritskaro Municipality” attended the event.
The aim of the conference was to introduce different LAGs to each other and encourage transnational cooperation among the representatives. RDFG represented the LAG of Tetritskaro municipality, established through the EU funded ENPARD project several months ago. It was the first time when Georgia took part in this international conference and RDFG was the only representative from the country.