TI’s Final assessment of the 21 October Local Self-Government Elections
Tbilisi. ‘Transparency International Georgia’ mentions, that the 2017 local self-government elections were held in a largely peaceful environment, without serious incidents, nevertheless, the election day showed a new problematic trend related to the control over the free expression of the will of voters.
‘Our observers reported up to 160 insignificant and relatively serious violations. Nearly ⅔ of the registered complaints related to the recording of voter data in the precinct buildings. In total, we filed 114 complaints, 106 of which relate to illegal recording of voter data’ – marks TI.