CENN’s open lessons on Climate Change
Ajara. On 23-27 October 2017, CENN delivered open lessons on Climate Change and presented the young leaders and innovators competition "Me LEADER” at the high schools in Keda Municipality. The initiative is taking place in the framework of the EU-supported project "Optimizing the Potential of Local Assets for Rural Development” in Keda Municipality.
The EU-funded project "Optimising the Potential of Local Assets for Rural Development of Keda Municipality” is implemented by Caucasus Environmental NGO Network (CENN) in partnership with the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), Institute of Democracy (IoD) and Austrian Institute for Regional Studies and Spatial Planning (ÖIR).
The project aims at diversification of the local economic activities, improving investment climate, and empower competitive agricultural and environmental practices in Keda Municipality via bottom-up strategic planning of rural development.