Kvemo Kartli. Kazbegi Local Action Group (LAG) members and representatives of rural development project visited Local Action Group (LAG) of Tetritskaro. The aim of the visit was sharing experience to Tetritskaro LAG.
RDFG implements "Rural Development for Sustainable Growth of Tetritskaro Municipality” in the framework of the second phase of ENPARD that is based on LEADER model – a European approach to rural development. Fundamentally, it is the energy and resources of the local people that contribute to the rural development process by forming partnerships at a sub-regional level between the public, private and civil sectors. The LEADER approach is associated with local empowerment through local strategy development and resource allocation. The main tool for the application of the LEADER approach to area development and involving local representatives in decision-making is Local Action Group (LAG).
RDFG carries out the project in partnership with Agro-Technology Association (ATA), Lithuanian Local Action Groups Network and the Ministry of Agriculture of Lithuania.