Tbilisi. Up to 50 representatives of international donors, stakeholders and partners of the Ministry of Agriculture of Georgia gathered to discuss the draft National Strategy for Agricultural Extension in Georgia 2018-2019.
The draft strategy was prepared by the Ministry of Agriculture with the support of the European Union (EU) in partnership with the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO). Strategy aims to improve the quality of advising services for farmers in regions by upgrading existing consultation centres.