Public Defender's Meetings with Population of Borjomi-Bakuriani
Tbilisi. On November 14, 2017, Public Defender Ucha Nanuashvili met with residents of the town of Borjomi, the settlement of Bakuriani and the village of Tsikhisjvari to discuss the challenges relating to human rights and other issues of the region.
''There is no natural gas supply or kindergarten in the village; the road infrastructure is out of order; the building of the outpatient facility needs to be repaired; Timely woodcutting is problematic for the locals due to complicated procedures, whereas firewood is the only means of heating.
Registration of land is the most urgent problem for the residents of Bakuriani; the school and kindergarten buildings need to be repaired; the population is dissatisfied with the implementation of the Law on Socio-Economic and Cultural Development of High Mountain Regions, as it selectively applies to certain groups of the society.