Public Defender Summarizes Campaign Self-timer Is Turned On
Tbilisi. On March 28, 2016, the Public Defender of Georgia launched a campaign under the title - Self-timer Is Turned On, the goal of which was to ensure that the law enforcement agencies adequately respond to serious violations of the right to privacy.
''609 days have passed since the launch of the Public Defender’s campaign Self-timer Is Turned On, though not all the cases of blatant infringement of the right to personal life have been fully investigated and therefore, no offenders have been punished. The state and law enforcement agencies must declare cruel fight against the violation of the right to privacy and protection from torture or other ill-treatment, as well as release of footage showing the abovementioned, which inflicts the most irreversible moral pain to individuals'', is noted in the statement.