Public Defender Terms Refusal to Grant Authorization to Demirel College as Illegal
Tbilisi. On November 30, 2017, the Public Defender of Georgia sent a recommendation to the Board of Authorization of General Educational Institutions. The Public Defender requested to annul the decision, according to which, the Demirel Private College was refused authorization, and to make a new decision as a result of thorough examination of the circumstances of the case.
''The study of the case materials showed that the Authorization Board’s decision is contrary to the law, as well as its previous practice. According to the Public Defender, the decision on the refusal of authorization to the Ltd Demirel Private College was made without studying the merits of the case and on grounds of the circumstances that were not fully studied during the administrative proceedings. The obligation to substantiate a decision in writing by indicating the merits of the case was violated as well. It is noteworthy that in the mentioned process, the school was not evaluated according to its curriculum of 2017-2018, but according to the past period, due to which, the procedure turned into the examination of the terms of authorization, which is a completely different legal institution'', is noted in the statement.