Screening of the videos
Kakheti. On December 11, TDI held screening of the videos, Hurie, Bible in Sign Language and Polish Priest from Samtskhe in the framework of Images of Diversity. The event was hosted by Knowledge Café in Tsnori, the town in Kakheti region.
Students of public schools of Tsnori attended the event.
''Videos tell the stories of Muslim girl, Hurie from highland Adjara, Jehovah's Witnesses who learn the Bible in sign language, Polish priest who has been living in Samtskhe for three years, meanwhile has learnt Georgian and now he is preaching in this language.
The screenings were followed by the discussion with participation of students, video protagonist, Hurie Abashidze and the director, Beso Gvenetadze'', is noted in the statement.