Training of Human Rights Academy of Public Defender on Collecting and Analyzing Statistical Data on Violence against Women and Domestic Violence
Telavi. On December 12-14, 2017, the Human Rights Academy of the Public Defender of Georgia held training for the employees of the Supreme Court, Court of Appeal, City Court and High Council of Justice in the city of Telavi.
''The theme of the training was: ''Collecting and analyzing statistical data on violence against women and domestic violence''.
The training was aimed to raise awareness in terms of collecting and analyzing statistical data on violence against women and domestic violence, discuss the current situation of Georgia and share international experience'', is noted in the statement.