Public Defender’s Statement on Changes Ongoing in Office
Tbilisi. On December 27, 2017, Public Defender Nino Lomjaria held a summarizing press conference of 2017.
''The Public Defender spoke about the first steps taken by her, institutional development strategy and future plans, emphasizing the priority directions of the Office. She noted that the structure of the annual parliamentary report on the situation of human rights and freedoms is planned to be improved to make the report more easily comprehensible and useful for persons concerned'', is noted in the statement.