Training of Trainers in Post-harvest Technology
Tbilisi. Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), under the EU supported European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD), conducted a training for 50 representatives of the Agricultural Ministry’s Information-Consulting Centres.
Participants from 30 municipalities of all regions of Georgia attended the five-day training, getting acquainted with advanced knowledge and experience in post-harvest technologies and the handling of perishable food. The Training of Trainers (ToT) included information on the entire cycle of post-harvest handling from harvesting to selling.