Georgia Will Invest 1.7 billion GEL in Rural Development in 2018-2020
Tbilisi. 28 December 2017 – The Government of Georgia adopted the National Rural Development Action Plan 2018-2020 on December 27, 2017, following the recommendations of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development of Georgia earlier this week.
With the total budget of more than 1.7 billion GEL, the Rural Development Action Plan addresses some of the key challenges identified by the national Rural Development Strategy 2017 – 2020, and sets 69 measurable targets that will be achieved in the coming three years.
The Rural Development Action Plan was prepared with support from the European Union (EU), in cooperation with the United Nations Development Programme (UNDP), under the EU-funded ENPARD programme.