Public Defender of Georgia Responds to Open Letter of Kiketi School Students
Tbilisi. The Public Defender of Georgia got acquainted with the open letter of the twelfth-grader students of Iakob Gogebashvili School, in which students express concern about the aggression of the public following the Public Defender’s general proposal issued in relation to their school.
''First of all, the Public Defender would like to note that the proposal was related to a specific fact, namely, a scholarship announced for the eighth-grader boys of the school for the 2017-2018 academic years, and that it did not evaluate the general situation of equality at the school. In addition, it is important for the Public Defender not to harm child’s interests and calls on all parties to act in accordance with the best interests of the students'', is noted in the statement.