Appraisals of applicants for membership of the Board of Trustees of the Public Broadcaster are completed
Tbilisi. According to the information released by the Gender Informational Portal, a committee for selection of members of the Board of Trustees of the Public Broadcaster selected 12 out of 14 applicants for trustees and submitted the list to the Parliament.
''According to the procedure, the Parliament will eventually elect four trustees of the Broadcaster out of 12 applicants'' – is stated on the website.