Workshops for the preparation of the Local Development Strategy were held in Khulo municipality
Ajara. In Khulo, Croatian Rural Development Network (HMRR) conducted workshops for working group and stakeholders for Local Development Strategy(LDS) elaboration.
The objectives of the workshop were to identify current position of the outline of LDS and confirm LDS methodological approach, to finalize stakeholder and SWOT analysis of the LAG Territory, to develop first draft of Vision of LAG territory, to prepare Action plan for follow-up activities.
The workshops were organized in the framework of the EU-funded project "Promotion of Rural Development and Diversification in Khulo Municipality” implemented by Caritas Czech Republic in Georgia (CCRG) under the European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD).