Tbilisi. On March 27, 2018, Georgian Young Lawyers' Association presented the monitoring summary report of the 2017 local self-government elections at the presentation.
The report covers results of the monitoring carried out during June 1 to November 19, 2017 and describes in detail the violations revealed during the pre-election campaign, as well on the voting day and during vote tabulation. The report furthermore describes the main tendencies that accompanied the local self-government elections. Specific recommendations that we believe, will help the persons involved in the elections to strengthen the achievements and eliminate the existing flaws is also included in the report.