The Coalition Calls on the Independent Inspector to Study Cases of Gender-Based Harassment
Tbilisi. The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary is concerned about the increasing frequency of statements at the High Council of Justice (HCOJ) sessions that are discriminatory based on gender and the increasingly unequal atmosphere, which is directed towards crushing dissent at the HCOJ.
''At the March 26, 2018 session of the High Council of Justice (HCOJ), male judge members stated that their female non-judge colleague, Nazi Janezashvili was lying, that it was impossible to talk to her, and impossible to listen to her. This culminated with the HCOJ judge-member Sergo Metopishvili stating that Nazi may be controlled by her husband, Davit Gamisonia.
Unethical criticism of the female members by the male members of the HCOJ during the sessions and in the media, loaded with gender stereotypes, has become standard practice.
The Coalition for an Independent and Transparent Judiciary calls on the Independent Inspector of the High Council of Justice to commence disciplinary proceedings against specific members of the HCOJ, in accordance with Article 6 of the Law on Disciplinary Liability of Judges of Common Courts of Georgia and Disciplinary Proceedings'', is noted in the statement.