Mtskheta-Mtianeti. 30 local experts were trained in rural development topics on 16-17 April 2018. The interactive training focused on a range of rural development areas, including strategic programming, implementation and evaluation, and best European practices.
The Training of Trainers is support of the European Union (EU) under the EU-funded programme ENPARD. Organised by United Nations Development Programme (UNDP) in cooperation with the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia, it is part of the targeted capacity building initiative that aims to increase understanding of rural development in Georgia, transfer international knowledge, promote cooperation among the stakeholders and build the national network of qualified rural development professionals.