Public Defender’s Statement on Tandoyants Church
Tbilisi. On March 13, 2018, the Public Defender appealed to the relevant agencies[1] with a recommendation to annul the decision on the transfer of the Tandoyants Church to the Patriarchate of Georgia and to immediately suspend the reconstruction of the same monument of cultural heritage, as it was changing its appearance, - the Public Defender mentioned.
„The respondent agencies did not agree with the Public Defender’s recommendation. The position of the Ministry of Culture and Sport of Georgia, as well as the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, is especially worrying”, - is mentioned in the statement, - "It should be assessed negatively that the Ministry did not immediately suspend the reconstruction of the monument and did not made effective efforts to preserve the appearance of the monument, even though they were aware of the change in the appearance from the Public Defender's recommendation and the photo spread via social networks”.