GYLA will represent Irakli Shavadze in the Constitutional Court
Tbilisi. On June 29, 2018, Georgian Young Lawyers' Association sent a constitutional suit of judge of the Batumi City Court Irakli Shavadze to the Constitutional Court of Georgia.
Since January 4, 2016 Irakli Shavadze has taken up duties of judge in Batumi City Court for three years’ probation period. In 2017 he appealed to the High Council of Justice for appointment for lifetime. On February 14 and 15, 2018, the members of the High Council of Justice completed the evaluation sheets. With the assessment of five member of the Council Irakli Shavadze completely met the criterion of good faith, but in the criterion of competency Irakli Shavadze was assessed above 70%.
GYLA believes that the authority of the Council to refuse unreasonably the appointment of a judge for lifetime period who meets both the good faith and the competence criteria contradicts to Article 29 of the Constitution of Georgia. This constitutional provision guarantees the human rights, that the person would not be refused groundlessly and arbitrarily to work in the public service”, is noted in the statement.