Address of the Non-Governmental Organization Members of the Open Government Partnership Forum to the Prime-Minister of Georgia
Tbilisi. We, the undersigned representatives of the civil society of Georgia, who had been actively involved in the OGP processes from its inception both internationally and domestically, address you with this letter to inform you of our grave concerns regarding the OGP process in Georgia, and the progress of the country in this OGP Chairmanship year.
''We fully acknowledge that you, as a Prime Minister who has taken office very recently, have very little to do with the past drawbacks of the process and lack of meaningful results, but since you will be the Head of the Government and the Host of the fifth OGP Global Summit, we want to inform you about the challenges that Georgia is facing as a member of OGP and as a Chair of the OGP, which is responsible for exhibiting best practice in reforms related to openness, transparency and accountability. Moreover, during the chairpersonship, Georgia has to take commitments on carrying out meaningful reforms that will be directed towards resolving important issues in the country and have a positive impact on the lives of citizens.
Since the action plan has not yet been formally adopted, the chance still remains for the Prime Minister to positively turn around the process, acknowledge the problem and urge the responsible authorities to revise the draft action plan and present an ambitious and transformative document at the Summit'', is noted in the statement.