"Today we join you in celebration of international justice day and the 20th anniversary of the Rome Statute of the ICC. At the same time, we commemorate 10 years since the 2008 conflict in Georgia.
Throughout the last decade, many victims have passed away, thousands of displaced people are living in dire conditions, and civilians are living in fear. Families of the lost ones and the remaining victims are losing hope that they will ever get justice.
Looking at the future of the Rome Statute system, on this symbolic occasion, we would like to provide 10 key recommendations to the new ICC leadership and to the Trust Fund for Victims, to make the ongoing process meaningful for the affected communities.
The ICC has opened an investigation on the situation in Georgia in January 2016 bringing a new glimmer of hope. There is however a desperate need for detailed and balanced information amongst the victims and affected communities as well as in media and general public. There are numerous unanswered questions and misunderstandings regarding the investigation and what the Court can do”, is noted in the statement.