Tbilisi. According to the report published by a non-governmental organization, Transparify, Transparency International Georgia received the highest ranking in financial transparency in 2018 – a five-star award.
The report published on 17 July contains the assessment of financial transparency of 92 think tanks in 24 countries. Specifically, Transparify evaluates whether non-governmental organizations publish information about the sources and amounts of their funding on their websites. In Transparify's rating, organizations receive between 0 and 5 points – 5 meaning "the most transparent" – based on the degree of their transparency.