The winners of the first round of EU-funded rural development grant competition
Kakheti. The winners of the first round of EU-funded rural development grant competition announced in Dedoplistskaro Municipality.
In the framework of the EU supported HEKS/EPER project "Promoting Citizen Engagement for Economic Development (PROCEED)” the first 32 rural development grants have been approved and respective contracts signed in Dedoplistskaro municipality.
Board, based on individual scoring system, approved 32 grant applications (see below annex for complete list of winners) in the following fields: tourism – 7 grants, agriculture – 5 grants, social and education – 6 grants, culture – 1 grants, diversified business – 13 grants.