Tbilisi. Public Defender publishes a special bulletin that refers to the tragic events of 2008.
''The war was a severe blow to Georgia's political, economic and democratic development. The conflict harmed relations between people, relatives and friends. Today the border guards of the Russian Federation illegally detain and fine people at places of intensive movement and trade 10 years ago. According to the Russian and de-facto authorities, the number of persons detained on the occupation line of Abkhazia amounted to 15 000 in 2009-2017 and the number of detainees on the occupation line of the Tskhinvali region was 1 063 in 2016-2017. Cases of deprivation of life have also occurred on the occupation lines.
The conflicts in the 90s and 2008 affected more than half a million people. 278 103 out of them became internally displaced persons. 20% of the territory of Georgia is occupied. These figures indicate the challenges faced by our country and the huge responsibility of the central government'', is noted in the statement.