Statement regarding the censorship of LGBT symbols at ‘Dinamo’ stadium
Tbilisi. Part of CSOs respond to the situation around of Georgia -Latvia game at ‘Dinamo’ stadium on September 9, 2018.
„Members of society had decided to thank Guram Kashia because of his support to the LGBT community by bringing supportive banners and posters at the stadium. However, most of the LGBT activists were deprived of LGBT symbols by force and were not allowed to take them inside the stadium", - is mentioned in the statement, - „Despite the censorship by the law enforcers, several activists at the stadium were able to take certain attributes inside the stadium secretly. However, as soon as the LGBT activists took out the rainbow flag, the police took it away forcefully. Employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia exaggerated their official duties, which resulted in limiting freedom of expression of LGBT activists. This was committed on the discriminatory ground, based on the support to the LGBT community. It should also be noted that according to the MIA representatives, they were guided by the instructions of the Football Federation, which had issued a notice about the prohibition of any symbols at the stadium. However, as the football federation officially explained later, they never set such restrictions”.