Thematic meetings on road safety issues
From September 17 through 22, non-governmental organization ''CiDA'' and Civil Society Regional Network (R-CSN) will conduct a civil week in regions of Georgia, in the framework of which thematic meetings on road safety issues are planned to take place. Partners of the campaign are Georgia Alliance for Safe Roads and APM Terminal Poti.
''The purpose of the civil week is to raise public awareness and knowledge on road safety, demonstrate necessity of timely technical inspection of vehicles and popularize healthy lifestyle'', - is stated on the website of the organization in a social network.