The Regulation Initiated with Regards to the Administration of the President is Unconstitutional
Tbilisi. GYLA Considers the Regulation Initiated with Regards to the Administration of the President to be Unconstitutional.
''On December 6, the legislative initiative of MPs Guram Macharashvili and Rati Ionatamishvili was submitted to the Parliament of Georgia, according to which the staff of the Administration of the President will be considered as persons employed by the administrative agreement and it will no longer use labor guarantees set for professional public servants. The Bureau made a decision to review the above-mentioned draft law in an accelerated manner, including to review it with two hearings in a day.
We believe that the presented legislative initiative contradicts to the Constitution of Georgia, the judicial practice of the Constitutional Court of Georgia and it does not comply with the principles strengthened by the Law of Georgia on Public Service and violates labor rights of persons employed in the Administration of the President,'' is noted in the statement.