GYLA Addressed the European Court of Human Rights on Behalf of Zurab Japaridze
Tbilisi. On December 12, 2018, Georgian Young Lawyers Association addressed a complaint to the European Court of Human Rights on behalf of Zurab Japaridze.
''On May 2, 2018, Zurab Japaridze, together with members of the political party "Girchy", witnessed the process of detention of a citizen by the representatives of the law enforcement agencies due to the possible use of drugs. The above mentioned fact was followed by the verbal protest of Z. Japaridze and the members of ''Girchy''. They explained to policemen the negative sides of repressive drug policy and legislation, including the detention of a person because of using of drug.
According to local courts decision Z. Japaridze was recognized as an offender on the basis of Articles 166 and 173 of the Administrative Offenses Code of Georgia for minor hooliganism and disobedience to the lawful request of police. The complainant was fined by the court by 2000 GEL'', is noted in the statement.