GYLA Evaluates Negatively the Postponement of term of Enactment of the Law on State Inspector Service
Tbilisi. Georgian Young Lawyers Association evaluates negatively the postponement of term on enactment of the law on State Inspector Service.
''The law, which was adopted by the Parliament on July 21, 2018, envisaged that from 1 January 2019 the mandate of the inspector should be broadened in part of official malfeasance, torture, degrading or ill-treatment, as well as in the part of the offenses committed by law enforcement officers. According to the submitted draft law, it is envisaged to postpone the deadline by 6 months.
We believe that postponing the term of enactment of the Law on State Inspector Service is caused by improper actions of the executive authorities, the measures that were necessary for enactment of the law were not taken timely and the current and next year's budgets were not planned to take into account these measures'', is noted in the statement.