Prosecutorial Reform – Review of System Changes at Onset of 2019
Tbilisi. December 2018, after the inauguration of the President of Georgia, marks also a commencement date for the new constitutional amendments. As a result of these changes, Prosecutor’s Office of Georgia was separated from the Ministry of Justice and became a fully independent agency. The head of the institution is the Prosecutor General, while independence, transparency, and effectiveness of the system are guaranteed by the Prosecutorial Council.
''The events surrounding the uninvestigated murder on the Khorava street in 2018 significantly tarnished the reputation of the Prosecutor’s Office and damaged already-low public trust in the institution. Due to these events, 2019 will be one of the most significant year for monitoring the institution’s activities. However, before doing so, it is essential to understand the amendments in the law and the legal realities at the onset of 2019'', is noted in the statement.