Assessment of Implementation of EU-Georgia Association Agenda
Tbilisi. On February 13, 2019 Open Society Georgia Foundation and its partner civil society organizations in charge of monitoring EU-Association agenda, presented report that looks at Georgia’s progress in implementing the short-term priorities indicated in the 2017-2020 Association Agenda.
''The report covers political part of the agenda including Rule of law, Anti-Corruption policy, public administrative reform, Equal Treatment, Children’s rights, Trade Union Rights, Core Labour Standards and Employment, Social Policy and Equal Opportunities and Environment and Climate Change'', is noted in the statement.