Dismissed employees of Public Broadcaster return to their job
Tbilisi. As a result of legal assistance of the Human Rights Center, 4 plaintiffs out of tens of employees, dismissed from Public Broadcaster, are reinstated to their job via negotiations, on which fact the court ruling has been obtained.
''1 plaintiff has been given cash compensation via negotiations with another party in the amount demanded by him/herself, while on 2 cases the court has made a decision to invalidate the dismissal order and impose payment of a compensation in the amount of 1 year labor remuneration'', - is stated on the website of the organization in a social network.