GYLA Holds a Presentation of the Report – ''Prevention of Ill-treatment and Response to the Occurred Facts''
Tbilisi. On February 26, 2019, Georgian Young Lawyers’ Association held a presentation of the report - "Prevention of ill-treatment and response to the occurred facts”.
"The report analyzes the cases of ill-treatment that GYLA has identified in 2017-2018. The existing deficiencies in the legislation that essentially hinder the effective response to the facts of ill-treatment cases and their prevention are also reviewed in the report.
The report includes analysis of 12 criminal cases ongoing in Tbilisi, Gori and Batumi, in which GYLA got involved in 2017-2018", is noted in the statement.