Statement of the Coalition: Developments taking place around “TV Pirveli” and “Artarea”
Tbilisi. The Coalition for "Media Advocacy” responds to one part of a letter published by the Prosecutor’s Office of Georgia on March 6, 2019, which touches upon televisions.
"We, member organizations of the Coalition for "Media Advocacy”, will be monitoring further evolution of developments around TV Companies – "TV Pirveli” and "Artarea” attentively. Besides, we call on the Prosecutor’s Office of Georgia to investigate facts of possible pressure on means of media with special attention and conduct investigation in the shortest possible time, effectively, in a way to give complete answers to all questions existing within the society”, - is noted in the released statement.