National Study on Reproductive and Sexual Health and Rights
Tbilisi. On 22 March 2019, Public Defender of Georgia presented a national study on reproductive and sexual health and rights, which was prepared with the support of the United Nations Population Fund (UNFPA).
At the opening of the event, the Public Defender noted that despite the progressive steps taken by the state, there remain systemic problems in terms of quality and accessibility of services, which lead to unaffordability of services, social barriers and lack of information. All of this has particular impact on the rights situation of ethnic minorities, persons with disabilities, women and girls in rural areas; there is no systemic approach to post-delivery services; children do not have complex education or full information about their body or reproductive health, which increases the risk of hazardous behavior.
The study was carried out within the framework of the UN Joint Programme for Gender Equality, which is financially supported by the Swedish Government.