GYLA Demands to make an amendment to the Civil Code
Tbilisi. GYLA addresses the Parliament with a legislative proposal and demands to make an amendment to the Civil Code of Georgia.
''In the course of analysis of the current legislation and judicial practice, it was revealed that in the case of using an administrative arrest for an administrative offense, if the proceedings on an administrative offense is terminated and the person is not recognized as an offender, the damages shall be compensated only when the illegitimacy of the action of law enforcement officers is established.
Therefore, GYLA calls for the Parliament of Georgia to make an amendment to the part 3 of the article 1005 of the Civil Code of Georgia and to determine that administrative arrest shall be the ground for compensation for damages to the rehabilitated person, irrespective of the fault of official'', is noted in the statement.