Public Defender of Georgia Named Leader of the Year
Tbilisi. Georgia's Public Defender Nino Lomjaria was awarded at the Annual Conference on Women's Role in Economic Growth and Development of Reforms as Woman Leader of the Year in Government.
Nino Lomjaria has been selected by a special committee, members of which are representatives of 70 research and non-governmental organizations supporting business.
The event was jointly organized by the Governing for Growth in Georgia (G4G) project of the United States Agency for International Development Agency and the Women Business Council in Georgia (WBCG) with the support of the European Bank of Development and Reconstruction, Tbilisi City Hall and Bank of Georgia.