The Government has yet to transfer Real Estate to local self-government bodies
Tbilisi. In spite of a requirement of the legislation and public statements of highest officials of the authorities, the local self-government bodies have yet to receive agricultural and non-agricultural land and other property from the State.
''In accordance with Article 162 of the Local Self-Government Code, the Ministry of Justice, the Ministry of Regional Development and Infrastructure, the Ministry of Economy and Sustainable Development, and the Ministry of Finance of Georgia were supposed to draft and submit for approval to the Government of Georgia relevant schedules and procedures for the transfer of agricultural land to municipalities before January 1, 2017, although the Ministries have yet to fulfill this obligation
Accordingly, the State owns more real estate in the territories of municipalities than local self-government bodies. To illustrate the foregoing, we will present the example of Zugdidi'', is noted in the statement.