The ground for declaring distrust to Natia Kapanadze has been challenged
Tbilisi. According to the statement published by the "Georgian Democracy Initiative”, the Board of Advisors of the Public Broadcaster of Adjara TV, with its own decision, challenged one of the grounds for declaring distrust to the Director.
"According to the legislation, the Board of Advisors of the LEPL Public Broadcaster of Adjara TV and Radio is obliged to publicize last year report, accompanied with an external audit report, and to submit it to the Supreme Council of Adjara before April 1. The Board publicized the 2018 report on April 1, while it reviewed the external audit report today, on April 25, after it declared distrust to the Director of the TV Company. As a matter of fact, one of the grounds for declaring distrust was financial violations”, - is noted in the statement, - "Media Advocacy Coalition considers that the decision of the Board of Advisors of the Public Broadcaster of Adjara TV of today entails further more questions in regard to legal grounds for declaring distrust to the Director of the TV Company”.