NGO: Parliament should review the issue of authority of Zaza Kharebava
Tbilisi. Civil society organizations call on the Parliament of Georgia to timely review the issue of termination of authority of Zaza Kharebava, a member of the High Council of Justice.
"The High Council of Justice of Georgia starts the process of selection of judges of the Supreme Court. Today, on June 7, there will be held a sitting to register applicants of the competition as candidates, which sitting will be followed by several stages of secret ballots at the Council. In this circumstance it is crucially important to have the Parliament of Georgia review, within the shortest period of time, the issue of lawfulness of election of Zaza Kharebava, a non-judge member of the High Council of Justice, to the Council and termination of his authority. On May 14, 2019, the "Coalition for an Independent and Transparent Judiciary” applied to the Parliament of Georgia demanding to examine the issue of lawfulness of election of Zaza Kharebava, a non-judge member of the High Council of Justice. According to the statement of the Coalition, there were violated requirements of law in the process of election of Zaza Kharebava as far as his candidacy was presented to the Parliament by an unauthorized subject”, - is noted in the statement.