Tbilisi. Non-governmental organizations respond to the ruling party’s initiative and call on it to satisfy the remaining demands.
“We consider the resignation of the Parliament Speaker, whose actions/inaction largely sparked the public protest to be an important development. At the same time, reports have been disseminated about Irakli Kobakhidze’s possible nomination to the Constitutional Court, which, if confirmed, would mean that the legitimate public protest will have been ignored.
We also welcome the ruling team’s decision to hold the next parliamentary elections based entirely on the system of proportional representation. The proportional system with a so-called natural barrier (0.67 percent) is the best option to ensure political diversity and that the voters’ will is translated into parliamentary mandates. It should be noted here, however, that such a low barrier, as a rule, complicates the formation of the parliamentary majority and the government and increases the risk of fragmentation of political parties. We would also remind the public that the Venice Commission’s recommendation that the barrier in the proportional system should be preferably set at 3-5 percent”, is noted in the statement.