Public Defender's Office Starts Examination of the Dispersal of the June 20-21 Rally
Tbilisi. On 2 July 2019, the Public Defender's Office started to study the criminal case (#074220619801) of alleged abuse of power by the employees of the Ministry of Internal Affairs on 20-21 June 2019 (investigation of the June 20-21 developments).
“The Public Defender's Office will evaluate the investigation process by taking into account the international standards of effective investigation. Independence, timeliness, accuracy and competence of investigation, as well as involvement of victims in the process, will be the evaluation criteria. The Public Defender's Office will particularly focus on whether: all necessary investigative/procedural actions were conducted; investigative/procedural actions were conducted in a timely manner; investigation is not unreasonably delayed; investigative actions were conducted fully and with due diligence”, is noted in the statement.