Decision of the Constitutional Court
Ajara. The Constitutional Court recognized unconstitutional a norm, which restricted temporary exposition of a protest banner on a private property with the consent of an owner. Information in this regard has been released by the “Georgian Young Lawyers’ Association”.
“By its decision of July 4, 2019, the Constitutional Court has recognized unconstitutional the regulating content of a challenged norm, which deprives a property owner of the right to temporarily expose a banner on the front of his/her own house without the consent of the City Hall. The Constitutional Court has also considered unconstitutional punishment of a person, who temporarily exposes a protest banner on a temporary building with the consent of the owner of the building. The Constitutional Court has revealed a violation of freedom of expression in this case”, - is noted in the statement released by GYLA.