Corruption Prevention and Georgia’s obligations
Tbilisi. “70% of Recommendations Received by Georgia from GRECO about Corruption Prevention Remain is not Fully Implemented”, - is told in the IDFI’s information.
“On 2 July, 2019, the Council of Europe’s Group of States against Corruption (GRECO) published the Fourth Evaluation Round compliance report for Georgia. The compliance report assessesthe country’s compliance with the recommendations issued in 2016”, - IDFI mentions, - “Under the GRECO procedures, the Government of Georgia had to implement the recommendations within the next two years and provide information to the GRECO Secretariat. Based on the information received from the Government of Georgia in early 2019, GRECO, in the Compliance Report, assessed the implementation of the recommendations issued in 2016 and published the document on its official website on July 2. According to the report, from 16 Recommendations on corruption prevention, Georgia has implemented satisfactorily only five of them, three recommendations have not been implemented and eight recommendations – partly implemented”.