Companies of Akhaltsikhe Mayor Win Tenders in Akhaltsikhe
Tbilisi. According to the Transparency International Georgia after the election of Zaza Melikidze first as Akhaltsikhe Governor and then the Mayor the amounts earned by Melikidze's current and former companies through public procurements increased from 124 793 GEL to 546 044 GEL, amongst them the companies received 524 902 GEL from Akhaltsikhe Municipality.
“The Companies associated with Melikidze never participated in Akhaltsikhe Municipality tenders until his election to the office of the Governor. In 2015, after being elected, these companies won 15 tenders. The number of contracts awarded to these companies through direct procurement procedure also increased - in 11 of 21 procurements the contracting parties are the legal entities of Akhaltsikhe Municipality”, is noted in the statement.