On the Mass Burial Site of the Victims of the Soviet Repressions Discovered in Batumi
Tbilisi. Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) publishes a blog post: On the Mass Burial Site of the Victims of the Soviet Repressions Discovered in Batumi.
“IDFI was actively involved in the search for archival documents about the people repressed in Batumi and Adjara. Through the archival research carried out by the organization, specifically through the study of the minutes of the execution of the extreme penalty, it has been established that between 1937-1938, through the various means of punishments (such as “Kulak” operation, Stalinist lists, national repressions, etc.) totally 1050 were executed in Adjara which is several hundred times more than the amount assumed before”, is noted in the statement.